3 lub 24 marca lub 26 maja 2020 r. Szanowni Państwo, Nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, serdecznie zapraszamy na warsztaty metodyczne "Wolna Polska, ale jaka? – postawy wobec kształtowania się ustroju komunistycznego w latach 40. XX wieku w materiałach archiwalnych".
Szanowni Państwo, Nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe
Serdecznie zapraszamy na warsztaty metodyczne:
Wolna Polska, ale jaka? – postawy wobec kształtowania się
ustroju komunistycznego w latach 40. XX wieku
w materiałach archiwalnych.
Celem warsztatów metodycznych jest doskonalenie umiejętności krytyki źródeł oraz podniesienie kompetencji w zakresie wykorzystania w procesie edukacyjnym materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
Program warsztatów:
- Powroty do PRL- postawy i losy lotników z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
- O lepsze jutro- propaganda a rzeczywistość w źródłach archiwalnych dotyczących referendum i wyborów 1947 r. oraz form oporu społecznego.
- Nowa perspektywa badawcza- komentarz metodyczny do omawianego materiału źródłowego.
- Zespołowe tworzenie scenariusza zajęć z wykorzystaniem źródeł archiwalnych.
Terminy: | ||
Grupa I – 3 marca 2020 roku. | Grupa II – 24 marca 2020 roku. | Grupa III – 26 maja 2020 roku. |
warsztaty odwołane |
[Zgłaszam się] (zgłoszenia od 26 marca 2020) |
Prowadzący:
Teresa Stachurska-Maj, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, dyplomowany nauczyciel konsultant w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie ds. historii, edukacji obywatelskiej i europejskiej, pracownik naukowy Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie, współpracuje z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, autorka i koordynator projektów międzynarodowych, autorka i współautorka wielu publikacji z zakresu dydaktyki historii, edukacji europejskiej, zarządzania projektami.
Magdalena Mołczanowska - historyk, adiunkt w Archiwum IPN (dawniej Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów) kieruje Zespołem, do którego zadań należy m.in. recenzowanie i projektowanie przepisów wewnętrznych oraz organizacja wydarzeń popularyzujących zasób archiwalny i działalność Archiwum IPN.
Zgłoszenia należy przesłać WYŁĄCZNIE w formie elektronicznej
O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółowych informacji udziela nauczyciel konsultant: dr Teresa Stachurska-Maj; e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 536 60 73, pn; wt; czw; pt; w godz.11.00- 14.00, śr; 16.00- 18.00 lub w sekretariacie rejestracji kursów Jolanta Czułada; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 536-60-66.