Rodzice powinni być dla dzieci jak kaloryfery - ciepłe i jednocześnie twarde, bo tylko tacy będą w stanie zbudować dobrą relacje z dzieckiem i skutecznie przekonać ich, że np. nadmierne korzystanie z sieci jest niebezpieczne - przekonywał Paweł Łaszkiewicz podczas trzeciego spotkania z uczestnikami projektu "Brak sieci - piąty jeździec Apokalipsy?"
Realizacja szkoleń w projekcie "Brak sieci..." idzie pełną parą. W listopadzie zeszłego roku odbyło się szkolenie z Marcinem Siekańskim, który opowiadał o grach, aplikacjach oraz źródłach szkodliwych i korzystnych pod względem edukacyjnym i wychowawczym programów dla dzieci i młodzieży. Miesiąc później Jagoda Siekańska, przedstawiła charakterystykę uzależnień, czynniki ryzyka oraz metody przeciwdziałania. Kolejne szkolenie, już w nowym roku, poprowadził Paweł Łaszkiewicz. Podczas spotkania uczestnicy - nauczyciele szkół podstawowych i II klas gimnazjów - zastanawiali się, jakie są plusy i minusy korzystania z cyfrowych mediów i smartfonów z perspektywy ucznia. Dowiedzieli się również, w jaki sposób rozmawiać z rodzicami o fonoholizmie i cyberprzestrzeni
w kontekście budowania relacji z dziećmi i czynników chroniących dzieci i młodzież przed nadmiernym korzystaniem z sieci i telefonów.
Reasumując, w nierównej walce z atrakcjami wirtualnego świata warto pamiętać, że prędkość dźwięku jest specyficzna - mówimy coś do dziecka, kiedy jest małe, a sens dociera do niego kiedy jest przed trzydziestką...
Koordynatorkami projektu "Brak sieci - piaty jeździec Apokalipsy?" są Hanna Drzewiecka- Krawczyk i Anna Krusiewicz, nauczycielki konsultantki MSCDN Wydział w Płocku.
Szkolenie z Pawłem Łaszkiewiczem
Szkolenie z Jagoda Siekańską