Archiwum Państwowe w Siedlcach oraz MSCDN Wydział w Siedlcach zapraszają nauczycieli historii na szkolenie poświęcone niekonwencjonalnym metodom prowadzenia zajęć w zakresie wykorzystania źródeł w edukacji historycznej. Tematyka spotkania bazuje na nagrodzonym w konkursie „Lekcje o Mazowszu” scenariuszu „Polacy i Żydzi w Siedlcach – razem ale obok siebie”. Szkolenie odbędzie się w Archiwum Państwowym w Siedlcach w dniu 17 marca br. w godzinach 15.00-18.00.
Celem warsztatów jest:
- podniesienie kompetencji nauczycieli w pracy ze źródłem historycznym
- wskazywanie kreatywnych metod kształcenia,
- promowanie niekonwencjonalnych scenariuszy zajęć
- wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi w zgłębianiu historii i „Małej Ojczyzny”
- poszerzenie wiedzy o archiwum i jego roli jako instytucji kultury, a zarazem urzędu, i możliwości korzystania z zasobu archiwów państwowych a także współpracy szkoły z archiwum w dziedzinie kształcenia
- wymiana doświadczeń w zakresie edukacji historycznej
Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną najciekawsze dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Siedlcach dotyczące społeczności żydowskiej w Siedlcach, wspomnienia Żydów ocalałych z Holocaustu oraz omówione możliwości prowadzenia poszukiwań online (serwis szukajwarchiwach.gov.pl, portale historyczne, serwisy genealogiczne, a także inicjatywy prowadzone przez archiwa państwowe oraz inne instytucje ( np. Ośrodek Karta) w zakresie prowadzonych działań edukacyjnych (gry, konkursy, lekcje archiwalne, pokazy).
Ważnym elementem warsztatów będzie wymiana doświadczeń w zakresie edukacji historycznej oraz próba odpowiedzi na pytanie jak interesująco prowadzić zajęcia. Metody pracy: karty pracy, praca tekstem źródłowym, pogadanka.
Warsztaty poprowadzi autorka scenariusza, p. Beata Troć, kierownik Oddziału Informacji, Udostępniania i Popularyzacji Archiwum Państwowego w Siedlcach.