Pogarda, zastraszanie, zniesławianie - słowa potrafią wykreować rzeczywistość pełną agresji i nienawiści względem drugiego człowieka, zranić na całe życie, a nawet doprowadzić do dramatu. Zadaniem szkoły powinny być zatem działania na rzecz obrony ważnych obszarów komunikacji przed manipulacją i agresją językową, a także promowanie treści i form wypowiedzi zgodnych z zasadami etyki słowa.
Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Wydział w Radomiu
zaprasza dyrektorów, nauczycieli, wychowawców, pedagogów szkolnych, pedagogów specjalnych, psychologów oraz specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych zainteresowanych zapobieganiem i przeciwdziałaniem przejawom hejtu, kształtowaniem właściwych postaw społecznych oraz rozwijaniem kompetencji międzykulturowych
do udziału w konferencji
Słowo się rzekło? Weź za nie odpowiedzialność!,
która odbędzie się 17 kwietnia 2019 r. w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu ,
ul. Kościuszki 5a, sala konferencyjna
Program:
13.30- 14.00 Rejestracja uczestników
14.00- 15.00 Paragraf na hejtera? - dylematy prawne wokół zjawiska naruszania dóbr
osobistych - dr Edyta Bogdańska
15.00- 16.30 O odpowiedzialności za słowo - dr hab. prof. UW Anna Cegieła
16.30- 16.45 Serwis kawowy
16.45- 17.30 Edukacja wobec międzykulturowości - Kinga Białek
17.30- 18.00 Porozumienie bez przemocy w relacjach – Ewa Orłowska
Konferencja jest bezpłatna
ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA
Zgłoszenia przyjmujemy do 15 kwietnia 2019 r. lub do wyczerpania miejsc.
Wykładowcy:
dr hab. prof. UW Anna Cegieła - językoznawca. Wiceprzewodnicząca Zespołu Etyki Słowa RJP Polskiej Akademii Nauk. Pracownik Wydziału Polonistyki UW - Instytutu Języka Polskiego, Instytutu Polonistyki Stosowanej. Wykładała również na Wydziale Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej, w Instytucie Lingwistyki Stosowanej oraz na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn i Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Zajmuje się leksykologią i kulturą języka, pragmatyką i etyką słowa. Jest założycielką i kierownikiem pracowni Obserwatorium etyki słowa.
dr Edyta Bogdańska - doktor nauk prawnych, wykładowca akademicki w zakresie prawa pracy, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa oświatowego Szkoły Wyższej im Pawła Włodkowica w Płocku.
Kinga Białek - psycholog międzykulturowa, trenerka i konsultantka. Ekspertka kulturowa. Jest certyfikowaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne trenerką interpersonalną i międzykulturową. Od 2000 roku prowadzi działania szkoleniowe i doradcze, których celem jest rozwój kompetencji międzykulturowych i międzyludzkich, dla Polaków i obcokrajowców, w Polsce i za granicą. Specjalizuje się w rozwijaniu kompetencji międzykulturowych.
Ewa Orłowska - edukator, konsultant Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie. Certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy
Moderatorka grup nauczycielskich modelu fryburskiego,Trenerka uważności (certyfikat The Institute for Mindfulness-Based Approaches)