SWiS to międzyszkolny zespół nauczycieli lub dyrektorów współpracujących ze sobą w ramach wybranego zagadnienia. Celem funkcjonowania sieci jest wspólne rozwiązywanie problemów, dzielenie się pomysłami, spostrzeżeniami i propozycjami – zarówno za pośrednictwem internetowej platformy traktowanej jako forum wymiany doświadczeń, jak i spotkań osobistych. Członkowie sieci korzystają z własnych doświadczeń, ale mogą również sięgać po pomoc zewnętrznych ekspertów. Pracują pod kierunkiem koordynatora sieci współpracy i samokształcenia.
Program pracy konkretnej sieci jest konstruowany w odpowiedzi na potrzeby tworzących ją szkół oraz/lub w oparciu o pewne stałe elementy, które będą powtarzać się w pracy wielu różnych sieci. Elementy te zostały zaprezentowane w tabeli i skrótowo opisane poniżej.
Działania w sieci tematycznej
Spotkanie organizacyjne | Spotkania robocze | Spotkanie podsumowujące |
Integracja uczestników sieci Rozpoznanie potrzeb i zasobów Ustalenie celów, harmonogramu pracy |
Dzielenie się doświadczeniami, narzędziami, dobrymi praktykami Spotkania z ekspertami Tworzenie nowych rozwiązań |
Podsumowanie i omówienie pracy sieci Zaplanowanie promocji i sposobów udostępniania wypracowanych rozwiązań innym Ewaluacja |
Działania na platformie cyfrowej pomiędzy spotkaniami:
- dyskusje, wymiana informacji i spostrzeżeń dotyczących tematyki sieci;
- koordynowanie pracy uczestników nad wspólnie tworzonymi rozwiązaniami;
- publikacja efektów pracy (np. wypracowane narzędzia, scenariusze lekcji itp.);
- dzielenie się zasobami użytecznymi dla uczestników sieci (zamieszczanie dokumentów, filmów, prezentacji , zdjęć itp.);
- udział w szkoleniach e-learningowych.
Źródło: Przewodnik metodyczny dla koordynatorów sieci współpracy i samokształcenia
Sieci Współpracy i Samokształcenia realizowane w ostrołęckim Wydziale MSCDN
- Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli polonistów.
- Sieć współpracy i samokształcenia. Edukacja czytelnicza.
Koordynator: Iwona Krzeminska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Cyfrowy piórnik nauczyciela języka obcego.
Koordytanor: Katarzyna Małkowska-Gąska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Doświadczenia i eksperymenty przyrodnicze.
Koordynator: Ewa Tarnowska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów zawodowych.
- Wykorzystanie TIK w nauczaniu przedmiotów zawodowych.
Koordynator: Ewa Rosołowska. e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Sieć współpracy i samokształcenia. Projektowanie pracy ucznia uzdolnionego matematycznie.
Koordynator: Anna Koronka, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Sieć współpracy i samokształcenia Psychodydaktyki Twórczości
Koordynator: Marzena Balcerzak, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Sieć współpracy i samokształcenia Psychodydaktyki Twórczości
Koordynator: Marzena Balcerzak, e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. Nauczyciel na starcie.
Koordynator: Joanna Duszak, e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.